ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

در شرایطی که تقاضا برای تولید وجود داشته باشد، بازاریابی ویروسی (Viral Marketing) به موضوعی جذاب تبدیل می شود. مقاله ای راجع به چهره در حال تغییر بازاریابی و اینکه چگونه اینترنت و عوامل ویروسی، بازاریابی را دگرگون کرده اند در وال استریت ژورنال به چاپ رسید.

بازاریابی ویروسی، بازاریابی از طریق موتور جستجو، ایمیل و یا وبلاگ ها، شبکه های اجتماعی و فروم ها و … است. در حقیقت نسخه آنلاین روش قدیمی انتقال دهان به دهان (WOM) است. تفاوتی که وجود دارد این است که اکنون فقط چند ثانیه طول می کشد تا یک ایده که درگذشته روزها، هفته ها یا ماه ها طول می کشید تا از طریق افراد انتقال پیدا کند، انتقال یابد.

هدف بازاریابی ویروسی انتشار ایده یا پیام با استفاده از عوامل تأثیرگذار کلیدی در محیط های آنلاین است با این امید که این پیام ها حرف های خوبی برای گفتن درباره کالا، خدمات، شرکت شما و غیره داشته باشند و امیدواری اینکه اخبار خوب را برای شما پخش کنند همانند یک ویروس! تا فروشندگان راحت تر بتوانند محصولات را چه به صورت مجازي و چه به صورت فيزيكي با استفاده از نرم افزار هاي فروش شركت پگاه سيستم به فروش برسانند.

امروزه خریداران، اطلاعات شخصی خود را در مورد محصولات و یا خدمات ما منتشر می کنند. اطلاعات ایجادشده از سوی کاربران، شبکه های اجتماعی و جوامع آنلاین همه چیز را تغییر داده است. پیام هایتان دیگر تحت کنترل شما نیستند. می توانید پیامتان را منتشر کنید ولی به محض انتشار خریدار راجع به شما صحبت می کند و اینجاست که موضوع تأثیرگذاری مطرح می شود نه کنترل.

دلیل عملکرد موفق بازاریابی ویروسی، احساسات و هیجانات انسانی است. احساساتی که به طرز غم انگیزی ناراحت کننده و یا به صورت خنده داری خوشحال کننده هستند، چیزهایی که به طور خاص و یک باره پدید می آیند!

مثالی از بازاریابی ویروسی

سال 2006 سایت کوچک بامزه ای با نام Elf yourself (خودتان را به شکل جن دربیاورید) شروع به کار کرد. شما می توانستید با آپلود کردن عکسی خودتان را به شکل جن دربیاورید، پیام کوتاهی را روی آن ضبط کنید، برقصید و خودنمایی کنید.

 

در اواسط دسامبر 2006 این سایت به طور متوسط ثانیه ای 200 بازدیدکننده داشت. این جن ها قطعاً باعث تغییر جهان نشده اند ولی ایده ای که در پس آن نهفته بود چیزهای جدیدی را بیان كرد.

این سایت محصول شرکت Office depot بود و به عنوان بخشی از عملیات بازاریابی ویروسی چندمرحله ای به وجود آمده بود که در ژانویه 2007 با انتشار مقاله ای تمام صفحه در وال استریت ژورنال به کارآفرین پایان داده شد. آفیس دیپات به خاطر این ترفند کوچک که موجب افت تولیدشده بود و نیز به دلیل دعوت از مشاغل گوناگون برای حضور در این سایت و تدارک اجناس سودآور، عذرخواهی کرد.

 

منبع: هورموند

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)