ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بخش فروش درواقع گلوگاه استراتژیکی بنگاه است.که باید با یک سری استراتژیهای راهبردی، این بخش را تقویت کرد اصولی را در این مقاله که با استفاده از روش تحقیق پیمایشی و یا زمینه یابی صورت گرفته برایتان بیان می کنیم که با نصب اصولی این راهبردها بتوان این گلوگاه استرتژیکی را تقویت كرد.
در این مقاله که چکیده ای از تحقیق و پرس و جو از چندین بنگاه موفق بوده است توانستیم ۱۰ مورد از مهمترین استراتژی هایی که باعث شده این بنگاه ها در قسمت مدیریت بخش فروش موفق عمل کنند را برایتان آورده ایم که با تمرین و ممارست قادرخواهید بود به راحتی این قسمت مهم را درشرکت یا بنگاه تقویت كنيد.
 

● استراتژی های مهم و کاربردی بخش مدیریت فروش عبارتند از:
 

۱. برای شرکت خود یک آرم و لوگوی خاص و خاطره انگیز در اینترنت تهیه کنیدطوری که دیدن آن، خاطرات شیرین را تداعی کند.
 

به طوری که با اولین نگاه اولین تاثیر که همان مهمترین و اثر بخش ترین می باشد را ایجاد کند. به عنوان مثال: اگر محلی فکر می کنید و مشتریا نتان یک قشر خاص و یا یک قوم یا یک شهرستان خاص هستند. حتما از نمادهای پر خاطره مثل مشاهیر آن قوم و ملت و شهر یا به آن چیزی که شهرت و افتخار می ورزند استفاده کنید.
سعی کنید در این بند تاکید بیشتر كنيد زیرا مهمترین شروع و دروازه تجارت شماست و البته در بخش بازرگانی و بازاریابی به عنوان مهمترین دروازه مورد بحث و بررسی مطرح می شود چون اگرکالای تولید شما از لحاظ قیافه، به نظر مشتری جالب و جذاب بیاید، قبول خواهد کرد که در مورد آن کالا با شما بحث کند و مزایا و معایب آن را پرس و جو کند درغير اين صورت اصلا سراغ امتیازات و مسائل دیگر آن نخواهد رفت.
 

۲. کالای خودتان را در تمام نقاط اینترنت تبلیغ وجایزه زیادی برای آن مطرح کنید
 

به طوری که حتی به مشتریانی که می خواهید جایزه بدهید از کالای شرکتهای دیگر نیز استفاده کنید و فقط در قسمت کوچکی از آن در مورد کالای خود تبلیغ کنید .
مثلا اگر شما تولید کننده لوازم بهداشتی هستید، کوپنهای خاصی را برای خریداران ارائه دهید که به قید قرعه جوایزی به آنها که ممکن است شامل یک دستگاه لپ تاپ یا یک دستگاه چرخ خیاطی باشد ارائه دهید.
 

۳. فضای تبلیغاتی در تولیدات الکترونیکی برای خود ایجاد کنید
 

براي اين كار مي توانيد درسایتهای اینترنتی یا هفته نامه ها و ماهنامه های الکترونیکی که به صورت هفته نامه یا ماهنامه تهیه وتوزیع می شوند، تبليغ كنيد. این روش نیز می تواند در خیلی مواقع مهم جلوه کند چون استفاده کننده گان از اینترنت کم کم رو به استفاده بیشتر ازخبرنامه ها وهفته نامه ها رو نهاده اند.
در شرکتهای سازنده سخت افزار های کامپیوتری یا در سایتهایی که امتیازدادن فضا و عملیات Hosting را انجام می دهند، تبلیع کنید. زیرا اين فضاها از جمله مسیرهای پر رفت و آمد مسیرهای مشتریان است که نباید از دست داد. سعی کنید در این بخش نیز آگهی خود را بسیار گیرا و جذاب تهیه كنيد تا این دروازه را نیز از دست ندهید.
 

۴. کالایتان را با دیگر کالای رقبا حداقل همسان كنيد
 

مثلا اگر شرکت رقیب برای همان کالا ۱۰% تخفیف می دهد شما نیز سعی کنید حداقل ۱۰% تخفیف بدهید. قدرت رقابت با رقبا یکی اصول اساسي در تجارت است.
همچنين اگر شرکت رقیب امتیاز ویژه ای برای کالای داده است هیچ وقت تعلل نکنید و شما نیز دست به اقدام بزنید.
 

۵. قیمت کالایتان را با خدمات و تولیداتتان هماهنگ سازید
 

سعی کنید قیمتی که به یک کالا اختصاص داده اید، قیمت منطقی باشد نه قیمت بیشترو نه کمتر.
اگر کالای با ارزشی را با قیمت خیلی پایینتر عرضه کنید باعث خواهد شد که تاثیر عکس روی فروش شما داشته باشد و باعث شود که خریداران کالای شما به قیمت پایین کالا شک کنند و احتمال دهند که حتما عیب و ایرادی در کالای شما هست و برعکس اگر قیمت کالا، بیشتر از قیمت واقعی آن باشد باعث خواهد شدکه فروش شرکت شما بسیار پایین بیاید و برقسمت فروش شرکت تاثیر سنگینی خواهد داشت .
 

۶. حتما مزایای کالای تولیدی خود را در لیست تبلیغاتی کالا و یا برچسب و یا کاتالوگ آن ذکر کنید
 

تمامی ویژگی ها و مزایای کالایتان را از ریز تا درشت در کاتالوگ کالا بنویسید . لیست پر بار مزایا در کاتالوگ یکی از استراتژی های مهم بازاریابی است البته به شرط اینکه کاملا واقعی باشد. چون اگر عکس یکی از مزایا وجود داشته باشد در اینصورت تاثیر خیلی بدی هم بر فروش شرکت و هم بر اعتبار شرکت خواهد گذاشت.
 

۷. کارشناسانه به بازاریابی و تجارت اقدام کنید
 

وقتی که بخواهید کالایتان را به بازار ارائه دهید از همان مراحل بدوی و شروع تولید کالا سعی کنید استادانه و کارشناسانه عمل کنید و به تمام فن و فنون تجارت آشنا شوید و بعدا اقدام كنيد.
هر چه قدر استادانه وارد صحنه تجارت شوید میزان شکستهایتان به همان اندازه کمتر خواهد شد . سعی کنید از تجارب سایرین درامر تجارت استفاده کنید.
 

۸. خود و کارمندان شرکت خود را بیاموزید که با تمام مشتریان مودبانه رفتار کنند
 

خود و تمام کادر و پرسنل خود را طوری تربیت كنيد که مودب باشند. و مودبانه تر رفتار کنند. حتی اگر بعضی از مشتریان شرکت شما بی ادبانه رفتار کنند، شما و کادرتان موظفید از منشور اخلاقی اطاعت کنید و با احترام و ادب رفتار کنید.
اگر مشتری سر شما داد کشید کار او را سریع حل کنید زیرا به شدت و به سرعت در فروش کالاها یا خدماتتان تاثیر خواهد گذاشت و باعث خواهد شد که یک تبلیغات منفی روی شرکت شما داشته باشد.
 

۹. تاثيرگذار باشيد
 

همان طور که در بندها و عملکردها پیشین ذکر کردیم اولین تاثیر مهمترین و پایدارترین تاثیر است. پس این فرصت را از دست ندهید و پایدارترین تاثیر را روی مشتری بگذارید تا مشتری جذب شرکت شما شود البته یاد آوری می کنیم که هیچ وقت سعی نکنید که از این بند سو استفاده شود، مثلا تبلیغاتهای دروغین انجام ندهید؛ حتي سعی کنید بارزترین و مهمترین کالای تولیدی خود را درمعرض دید قرار دهید .
 

۱۰. به عضویت انجمن های تجاری مشهور و معروف در آیید
 

به عضویت در آمدن در این انجمنها، سبب می شود یک نوع اعتبار براي شرکت شما ایجاد شود و به اعتبار شرکت شما افزوده شود. البته حتما بايد این عضویت را در بخش معرفی شرکت خود یادآوری کنید تا از آن اطلاع داشته باشند.
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)