ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سوال بسیاری از مدیران عامل در خصوص استخدام و یا ادامه همکاری با مدیریت فروش خود، تقریبا یکسان است: مدیر فروش باید چه خصوصیات اخلاقی و عملکردی داشته باشد؟ كارشناساني كه با مدیران فروش بسیاری از شرکت‌ های داخلی و خارجی همکاری داشته اند، مدیران فروش را به انواع متفاوتي دسته ‌بندی ميكنند كه به طور خلاصه مي توان گفت 10 نوع متفاوت از مدیران فروش وجود دارد.
 

۱- مدیر فروش سیاستمدار
 

در نظر رئیس، بهترین فروشنده است. بیشتر به دنبال زبان ‌بازی و چاپلوسی مدیران عالی است تا به فکر کمک به تیم فروش برای افزایش سطح فروش سازمان.
 

۲- مدیر فروش رامبو
 

یک تنه، همه کارها را انجام می ‌دهد و در هر مذاکره فروش در خط مقدم است. در بستن قرارداد به تیم خود کمک می كند بنابراين همواره مورد احترام و تحسین تمام اعضای تیم فروش است.
 

۳- مدیر فروش هیتلر منش
 

تیم فروش خود به‌صورت دیکتاتوری مدیریت مي كند. هر حرکتی در تیم را زیر نظر مستقیم و نزدیک خویش دارد. قادر به انجام کارهای محوله خود است اما مخالف خواسته دیگران است.
 

۴- مدیر فروش مربی
 

نقاط ضعف و شکاف ‌های مهارتی هرکدام از اعضای تیم فروش را شناخته و در جهت افزایش این مهارت ‌ها به آنان کمک می‌ رساند. در عين حال، یکی از دغدغه ‌هایش، وضعیت لباس و موهایش است.
 

۵- مدیر فروش شوخ‌ طبع
 

همه‌چیز را از کانال شوخی و طنز پیش می‌برد اما باید وی را بسیار جدی بگیرید؛ به خصوص كه بسیار تلاش می ‌کند تا همکاری خوبی برای همکارانش باشد و به آنان عشق می ‌ورزد. سوء استفاده از اخلاق وی، بزرگ ‌ترین اشتباه است.
 

۶- مدیر فروش شانه بالا
 

اگر اشتباهی صورت پذیرد، حتما مقصر او نیست یا مشکل از شماست یا دیگری و شانه‌ هایش همواره به نشانه بی ‌اطلاعی بالاست و در ضمن هر نوع عذر و بهانه که بخواهی در جیب دارد.
 

۷- مدیر فروش ماکیاولی
 

او خیال ‌باف و استاد تحریک و اثرگذاری بر دیگران است. به دنبال ایجاد رابطه ارباب و برده است. شاید در بستن یک قرارداد به شما کمک كند اما مراقبت و حمایت از مشتری، در بین اولویت ‌های نخست وی قرار ندارد با اين حال، گرفتن پورسانت از وی در حد صفر است!
 

۸- مدیر فروش تحلیل‌گر
 

این مدیر فروش اعتقاد دارد که داده (داده‌ های آماری) بر شواهد بصیری ارجح است. به اين ترتيب چاره اي نداريد جز اينكه فرم‌ های مدیریت ارتباط با مشتری CRM یا هر جای دیگری را که هست با داد ه‌ها پر کنید.
 

۹- مدیر فروش فضایی
 

این مدیر فروش فقط اسمش مدیر فروش است. همواره خواب ‌آلوده و در فضاست و هیچ‌کس نمی ‌داند که واقعا او چه می ‌کند اما مطمئنا چیزی نمی‌ فروشد.
 

۱۰- مدیر فروش دموکرات
 

این مدیر در مشارکت دادن دیگران در فرایند تصمیم‌ گیری خویش بسیار باز عمل می ‌کند. در غالب موارد باانگیزه بسیار بالا به دنبال کمک به تیم فروش است.
اما در نهايت و به عنوان جمع بندي بد نيست بدانيد هیچ ‌یک از مدیران فروش بالا به‌تنهایی خوب نیستند. بلکه مدیر فروش آفتاب پرست گونه که مانند آفتاب ‌پرست نسبت به موقعیت پیش رو، خود تغییر دهد، برای سازمان مناسب است!
اين مدير فروش، مديري است كه مربی، دموکرات و کمی هم هیتلرمنش است و به اصطلاح چندبعدی عمل و رفتار مي كند. در نتيجه بهترین مدیر فروش کسی است که سبک مدیریت خود را با موقعیت پیش روی خویش، همخوان كند.
بیشتر مشکلات سازمان ‌ها با مدیریت فروش، ناشی از عدم انعطاف مدیر فروش در مواجه به اتفاقات پیرامونی است. بسیاری از این مدیران فروش غیر منعطف و تک ‌بعدی، دائم در حال تغییر محل کار خود هستند، تا نهایتا محلی را پیدا كنند و بر خصوصیت مدیریتی آنان منطق بوده و آن‌گونه که راحت ‌ترند، مدیریت كنند. حال‌ آنکه مدیران فروش چندبعدی در هر نوع سازمانی قادر به کار بوده و نظام مدیریت فروش سازمان را متحول خواهند كرد. با ورود این نوع از مدیران فروش به سازمان، اعضای تیم فروش (در بلندمدت) به دنبال راهکاری برای رفتن از آن سازمان خواهند بود.
 

منبع: تيم مشاوران مديريت ايران
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)