ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

ما همواره در كسب و كارهاي گوناگون، در بازارهايي كه در آنها فعال هستيم، برای افرادی که به دنبال موفقیت ‌های آسان هستند، خلق بازارهای جدید استراتژی مناسبی نیست اما بر اساس نظر مِیِر با پیروی از دستورالعمل ‌های زیر می‌ توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید:
• مشتری را محور کار قرار دهید: بازارهای مشتری ‌محور نسبت به بازارهای فروشنده‌ محور شانس بسیار بیشتری برای موفقیت دارند، زیرا خریداران معمولا می ‌دانند چه می ‌خواهند و چه نمی‌ خواهند!
• مسیرهای آسان ‌تر را انتخاب کنید: اگر می ‌توانید در مسیر ۲ یا ۴ حرکت کنید. کارتان را بر اساس چیزی پیش ببرید که از قبل وجود دارد، مثل محصول مشخص یا مشتری مشخص.
• به دنبال هر فرصتی نباشید: هر فرصتی شایسته توجه نیست، به خصوص اگر تلاش ‌هایتان را تضعیف کند.
• چند تیم تخصصی ایجاد کنید: بازار جدید نیازمند یک تخصص خاص نیست. باید همه را مشارکت دهید.
 

استراتژی اقیانوس آبی
 

استراتژی اقیانوس آبی توسط استادان بزرگ دابلیو. چان کیم و رِنِه مابورن مطرح شد. بر اساس آن، اغلب شرکت‌ ها در بخشی از اقیانوس نبرد می‌ کنند که مملوو از رقباست و این رقابت خونین آن بخش اقیانوس را قرمز کرده است. همه صنایع عصر حاضر اقیانوس ‌های قرمز هستند. استراتژی بهتر از مبارزه با رقبا این است که بازار خودتان را خلق کنید: اقیانوسی آبی پیدا کنید که هیچ رقیبی در آن وجود ندارد.
به این منظور، کیم و مابورن ابزار و مفاهیم مختلفی را در کتاب معروف «استراتژی اقیانوس آبی» ارائه می ‌کنند. قلب این استراتژی «نوآوری در ارزش» و به ‌معنی «توجه همزمان به ایجاد تمایز و کاهش هزینه» است. تمایز چیزی است که مشتری دنبال آن است؛ ارزش از نظر مشتری، سودمندی محصول منهای قیمت آن است؛ اما شرکت ‌ها به دنبال هزینه کم هستند؛ از نظر آنها ارزش برابر با قیمت منهای هزینه تولید است.
نوآوری در ارزش به معنی کاهش هزینه‌ها با حذف عوامل معمول رقابت و خلق ارزش با ایجاد عوامل غیرمعمول در رقابت است برای مثال، رقبای سنتی کانن دستگاه‌ های فتوکپی بزرگ و بادوامی به شرکت‌ های خریدار می‌ فروختند. کانن می ‌خواست خریدارانش را تغییر دهد؛ پس تصمیم گرفت به ‌جای تمرکز بر خریداران شرکتی به افرادی که از این دستگاه ‌های کپی استفاده می ‌کردند یعنی کارمندان اداری توجه کند اما ناگهان، عوامل کلیدی رقابت تغییر کردند و صنعت دستگاه‌ های کپی رومیزی یا همان اقیانوس آبی درخشان متولد شد.
 

منبع: مدير سبز
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)