ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بازار B2B یا Business To Business همان بازار معاملاتی بین شرکت‌ها (شرکت با شرکت) است.
نتایج حاصل از تحقیق انجام‌ شده در خصوص خواسته‌های نوین مشتری در بازار B2B نشان می ‌دهد که در بین عوامل مؤثر بر فرایند تصمیم‌گیری خرید، “قیمت” اولین و یا حتی دومین عامل مؤثر بر این فرایند نیست. حال ‌آنکه شرکت ‌ها بدون داشتن یک برنامه بازاریابی خاص و هدفمند از تخفیف قیمتی به‌عنوان ابزار استراتژیک ترفیعات فروش Sales Promotion برای افزایش تعداد یا حجم فروش استفاده ميكنند.
 

تخفیف فروش بازار شرکتی
 

اغلب فروشندگان بسیار به تخفیف دادن علاقه ‌مند هستند. البته نه برای اینکه نگران میزان هزینه‌ های متحمل شده توسط مشتری خویش باشند، بلکه به دنبال سرعت بخشیدن به فرایند مذاکره فروش و رسیدن به پورسانت یا اهداف فروش خویش هستند. در حالي كه تجربه ثابت كرده است كه تخفیف دادن، یکی از منفی‌ترین ابزارها در بین ابزارهای ترغیب و پایان بخشی معامله است.
آیا شما نیز به تخفیف به‌ عنوان وسیله ‌ای برای اتمام عملیات فروش می ‌نگرید؟ اگر این‌گونه است، دوباره فکر کنید.
برخی واقعیت ‌ها در خصوص تخفیف فروش نكاتي است كه در ادامه مي خوانيد:
• بررسی ۱۰۰۰ شرکت مطرح بین‌المللی در S&P 1000 نشان می ‌دهد که با فرض عدم ‌تغییر در حجم فروش، این شرکت‌ ها با ارائه يك درصد تخفیف، ۱۲.۸ درصد از سود خود را از دست‌داده ‌اند.
• فروشندگان دچار چالش ‌های بیشتری نسبت به خریداران در مواجه باقیمت کالای خود هستند.
• هر فروشنده ‌ای که فشار بیشتری احساس ميكند، امتیازات بیشتری نیز می ‌دهد.
• تخفیف قاتل اعتبار سازمان است.
• تخفیف، چهره راهکاری ‌های تخصصی و حرفه ‌ای سازمان را منفی و تخریب ميكند.
• تخفیف، اولین مرحله برای ارائه تخفیف ‌های آتی است.
 

اما راه با مبارزه با ارائه تخفیف چیست؟
 

بهترین شیوه در این مسیر، حرفه ‌ای شدن فروشندگان است. برای گذار از فروشندگی سنتی با فروشندگی حرفه ‌ای استفاده از روش ‌ها و تکنیک ‌های فروشندگی حرفه‌ ای است. روش ‌هایی که نحوه مذاکره و مدیریت مشتری را به فروشندگان می آموزد. و در این مسیر داشتن برنامه ‌ای مدون بسیار حائز اهمیت است.
یکی دیگر از مواردی که باید مدیریت فروش به آن توجه كند، نزدیک كردن فرایند فروش به چرخه خرید مشتری به ‌جای چرخه فروش است. اغلب سازمان ‌ها مشتری خود را مجبور ميكنند تا با چرخه خرید سازمان که به‌صورت ماهانه یا فصلی تبیین شده، همراه شوند.
همه می ‌دانند که فروش در مورد خریدار است و نه فروشنده، پس هر چه در توان دارید انجام دهید و کمک كنيد تا زمانی که مشتری آماده خرید است، عمل خرید را انجام دهد و نه زمانی که ما آماده فروش هستیم.
اگر از بی‌ ارزش شدن محصول و خدمات خود بر اثر ارائه تخفیف بی‌حدوحصر برای فروش بیشتر، خسته شده‌ اید، باید تمام فرایندهای داخلی و خارجی ایجاد انگیزه برای خرید مشتری را بازنگری و از دیگر ابزارهای انگیزشی استفاده كنيد.
 

منبع: تيم مشاوران مديريت ايران
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)