ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

یک استراتژی خطرناک وجود دارد که شاید پاداش ‌های بزرگ به همراه داشته باشد: خلق یک بازار جدید. بهترین راه خلق بازار جدید، پیدا کردن مشکل است. بعضی مشکلات هیچ راه‌ حلی ندارند. راه‌ حل شما همان بازار جدید است. امروزه مینی‌ وَن‌ ها جاده‌ ها را پر کرده‌ اند، اما در زمانی نه چندان دور هیچ بازاری برای آنها وجود نداشت. شرکت اتومبیل سازی کرایسلر فهمید که ون ‌های بزرگ و قدیمی کم‌کم محبوبیت خود را از دست می ‌دهند و باید نسخه کوچکتری از آنها ارائه کند. به‌این‌ترتیب، بازاری جدید و بسیار سودآور متولد شد.
چهار مسیر برای این کار وجود دارد كه آنها را در ادامه مي خوانيد.
 

۱. خلق محصول جدید برای گروهی ناشناخته از خریداران
 

این خطرناک ‌ترین مسیر است، زیرا محصولی جدید را برای خریداران جدید خلق می‌‌ کنید. هیچ تجربه یا دانشی ندارید؛ کارتان را بر یک لوح سفید آغاز می‌ کنید. اگر مشکل درستی را هدف گرفته باشید، موفقیت دور نیست. وقتی نِت ‌اسکیپ یک موتور جستجوگر جدید خلق کرد، محصول جدیدی را برای خریداران ناشناخته خلق کرده بود، زیرا در آن زمان اغلب مردم از اینترنت استفاده نمی ‌کردند. آیا افراد کافی به ‌تدریج استفاده از اینترنت را آغاز می‌ کردند تا این جستجوگر را به سود برسانند؟ آیا نت‌ اسکیپ محصول مناسبی برای جستجوی اینترنت تولید کرده بود؟ پس از گذشت سال ‌ها، پاسخ واضح است، اما در ابتدای کار نت ‌اسکیپ مجبور بود بدون اطمینان از نتیجه کار سرمایه‌گذاری کند.
 

۲. خلق محصول جدید برای گروهی مشخص از خریداران
 

اين مسیر مزیت قابل ‌ملاحظه ‌ای نسبت به مسیر اولي دارد، زیرا دانش و تجربه‌ ای دارید که می ‌توانید بر اساس آن اقدام کنید، به خصوص سابقه ‌ای از خریداران دارید که مفید است. می‌دانید آنها اکنون و در آینده چه می‌ خواهند.
 

۳. خلق محصول مشخص برای گروهی مشخص از خریداران
 

شاید این مورد ساده‌ ترین مسیر به نظر برسد اما در واقع بسیار سخت است، زیرا برای خلق یک بازار جدید باید همه کارهایی که در گذشته انجام داده‌‌اید را کنار بگذارید. اغلب، شرکت ‌ها واقعا بازار جدیدی خلق نمی ‌کنند؛ بلکه نسخه دیگری از بازار موجود ایجاد می ‌کنند که در واقع توسعه محصول فعلی است.
 

۴. خلق محصولی مشخص برای گروهی ناشناخته از خریداران
 

اینجا نیز مانند مسیر دوم، دانش لازم را دارید اما فضایی هم برای نوآوری وجود دارد. در نتیجه، خطرات کاهش می ‌یابد. می ‌دانید که محصول به خریداران قبلی فروخته شده است، بنابراین شانس موفقیت آن در فروش به خریداران جدید بیشتر است.
مهم ‌ترین عامل موفقیت در خلق بازارهای جدید، پرسش از خریداران است. نباید درباره محصولات سوال کنیم، بلکه باید از مشکلات بپرسیم. اگر درباره محصولات بپرسید، مشکل را در قالب آن محصولات مطرح می ‌کنند. با این‌ حال، هدف اصلی یافتن ایده‌ هایی برای خلق محصولات جدید است. اجازه دهید خریداران شخصا بهترین راه‌حل مشکلاتشان را توضیح دهند؛ آن راه‌ حل ‌ها، محصولات و خدمات جدید را مشخص می‌ کنند.
 

منبع: مدير سبز
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)