ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

علیرغم تصور بسیاری از افراد، آن چه که برای رسیدن به ثروت و حل مشکلات مالی مهم است نه کسب پول بیشتر بلکه مدیریت و کنترل گردش مالی است. به عبارتی کسب درآمد بیشتر نه تنها باعث افزایش ثروت نمی شود بلکه طبق قانون پارکینسون می تواند باعث فقیر شدن هم بشود.
فراموش نکنیم هوش کسب درآمد بیشتر فقط یکی از هوشهای مالی پنج گانه رابرت کیوساکی بوده و با این هوش به تنهائی نمی توان ثروتمند شد. ما برای افزایش ثروت نیازمند دانش و آگاهیهای بیشتری در زمینه مدیریت گردش مالی هستیم و در این راه به چهار هوش دیگر مالی نیز نیاز داریم؛ هوشهای محافظت از پول، بودجه بندی و...
یکی از روشهای مفید برای کنترل و مدیریت وضعیت مالی زندگی شخصی و سازمانی يا تجاری و کسب و کار این است که مانند یک سازمان ترازنامه و صورتحساب سود و زیان داشته باشیم!
این کار در زندگی شخصی افراد معمولی جامعه رواج ندارد ولی افراد باهوش و ثروتمندان برای همه فعالیتهای شخصی و سازمانی خود چنین صورتهائی را تهیه و بصورت مرتب تحلیل می کنند.
در این تحلیل آنها به خوبی تشخیص می دهند که چگونه و چه زمانی بدهکار شوند ولی بدهکار شدن ثروتمندان به کلی با بدهکاری کارمندان و حقوق بگیران متفاوت است. ثروتمندان معمولا به گونه ای بدهکار می شوند که اقساط بدهی آنها توسط کسانی که از دارائی ها یا خدمات آنها استفاده می کنند پرداخت شود. اتفاقی که برای کارمندان بصورت عکس می افتد و آنها بدهی خود را با درآمد خود که حاصل صرف وقت و انرژی آنهاست پرداخت می کنند.
 

بدهي داشتن هميشه بد نيست!
 

در مفاهیم هوش مالی، کیوساکی بدهی ثروتمندان را یک بدهی خوب و بدهی کارمندان را بدهی بد تعریف می کند به اين معنا كه اگر شما وامی دریافت کنید و با آن یک دارائی بخرید و اقساط آن با استفاده از درآمدهای آن دارائی پرداخت کنید این بدهی یک بدهی خوب تلقی می شود ولی اگر شما اقساط یک بدهی را با درآمد فعال خود که حاصل صرف زمان و انرژی به دست آمده است، يک بدهی بد به حساب مي آيد.

با این تفاسیر به نظر شما آیا گرفتن وام برای خرید یک ماشین خوب، یک بدهی خوب محسوب می شود یا یک بدهی بد؟ خریدآپارتمان چه طور؟ خرید و یا تعویض اسباب و اثاثیه منزل و امثال آن با استفاده از وام را چگونه ارزیابی می کنید و یا خرید دستگاه و تجهیزات لازم برای بهبود کیفیت تولید یک کارخانه را یک بدهی خوب می بینید؟
نكته اينجاست كه وقتي به مرحله ای برسيم که بتوانيم درک درستی نسبت به این مفاهیم و تعاریف داشته باشيم، می توانيم برنامه ریزی و تصمیم گیری مالی درستي برای خرید یک کالا، گرفتن یک وام و یا خرید کالاهای سرمایه ای شخصی یا سازمانی داشته باشيم. معمولا افراد عادی جامعه به دلیل عدم آگاهی از این مفاهیم نمی توانند تصمیم صحیحی در مواقع تصمیم گیری مالی خود اتخاذ کنند. احتمالا اکنون خود شما می توانید مصداقهای زیادی برای این موضوع مطرح کنید.
 

منبع: ميليارد جوان
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)