ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

کسب و کارهای کوچک شامل بسیاری از شرکت ها و مغازه های تازه تاسیس می شوند. مشخصه مشترک این کسب و کارها این است که بر اساس علاقه صاحبانشان شکل گرفته اند برخلاف کسب و کارهای بزرگ که بر اساس سوددهی افراد وارد آنها می شوند و در آنها سرمایه گذاری می کنند.
کسب و کارهای کوچک در مقابل تغییرات درآمد بسیار آسیب پذیر هستند. این کسب و کارها غالبا به علت اینکه تفکر سیستمی در پشت آنها وجود ندارد گرفتار مشکلات و معضلات زیادی می شوند و در اغلب اوقات تقصیر را به گردن بد بودن اوضاع بازار، خالی بودن جیب مردم و … می اندازند. درحالی که با اندکی جستجو می توان فروشگاه ها یا شرکت های بزرگی را در همان حوزه پیدا کرد که فروش بسیار بالایی دارد و سود بسیار زیادی از طریق همان کسب و کار کسب می کند.
در این مقاله راهکارهای فوری برای افزایش فروش به شما معرفی می شود اما این راهکارها دائمی نیستند و فقط به شما برای مدتی کمک می کنند در طول این مدت باید کسب و کار خود را مطابق اصول حرفه ای و سیستم سازی بازسازی کنید تا بتوانید در دراز مدت از این طریق سود کنید.
 

 

دریافت اطلاعات تماس مشتری
 

سعی کنید از مشتری هایتان اطلاعات تماس را به نحوی دریافت کنید. البته در هر کسب و کاری این کار می تواند به شکلی متفاوت صورت بگیرد اما وجه مشترک این قضیه در تمام کسب و کارها دریافت اطلاعات مشتری با رضایت کامل او است. در واقع شما باید با ارائه خدمات عالی مشتری را آنقدر راضی کنید که او خودش تمایل داشته باشد با کسب و کار شما بیشتر در تماس باشد و بعد از اینکه مشتری رضایت بالایی از خدمات شما پیدا کرد می توانید با ارائه یک پیشنهاد به او شماره تلفن همراه یا ایمیل او را دریافت کنید. مثلا یکی از پیشنهاد ها می تواند اطلاع از تخفیف های دوره ای باشد یا اطلاع از اخبار مربوط به کسب و کار شما یا … . راه دیگری که برای دریافت اطلاعات تماس مشتری می توانید استفاده کنید، درخواست ارسال پیامک یا ایمیل بر روی کارت ویزیت است و می توانید از مشتری بخواهید برای دریافت یک سرویس خاص پیامک یا ایمیلی را برای شما ارسال كند و بدین شکل اطلاعات مشتری را ذخیره کنید.
 

حراج یا تخفیف دوره ای
 

شما می توانید با برگزاری حراج محصولات خود یا ارائه تخفیف های خاص بر روی بعضی محصولات یا ارائه تخفیف بر روی مبالغ خاص مشتریان را به خرید ترغیب کنید. به عنوان مثال برخی فروشگاه ها در ازای خرید بیش از ۵۰ هزار تومان چند هزار تومان تخفیف می دهند یا یک اشانتیون رایگان به خریدار می دهند. یا در برخی موارد به عنوان مثال یک محصول را با تخفیف بالا در حد قیمت تمام شده ارائه می دهند اینکار باعث می شود مشتری برای خرید آن محصول به شما مراجعه کند و پس از مراجعه محصولات دیگری را نیز از شما خواهد خرید. این عوامل می تواند مشتری احتمالی را به خرید ترغیب کند.
دوره ارائه تخفیف دوره ی بسیار مناسبی برای معرفی خدمات به مشتریان جدید است پس سعی کنید در این دوره از تمام توان بهره بگیرید. اگر فکر می کنید ممکن است حجم کارها زیاد شود از نیروهای کمکی مورد اطمینان کمک بگیرید.
 

قبل از افزایش قميت به مشتری فرصت خرید بدهید
 

افزایش قیمت هم در برخی از اصناف می تواند به افزایش فروش منجر شود اما نه به روش های مرسوم. در این روش شما باید تاریخی مشخص كنيد و فرصت مناسبی برای مشتری لحاظ کنید. فرصتی که در نظر میگیرید نه باید آنقدر زیاد باشد که مشتری پیشنهاد شما را به فراموشی بسپارد نه باید آنقدر کم باشد که مشتری آن را از دست رفته بپندارد، این فرص در کسب و کارهای متفاوت یکسان نیست.
تصور کنید یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت پیکج A را تا به امروز با قیمت ماهانه ۱۰ هزار تومان ارائه می داد، حالا برای مشتریان پیامی ارسال می کند که از تاریخی مشخص هزینه سرویس به دلایل خاصی به ماهانه ۱۶ هزار تومان خواهد رسید، اما افراد تا قبل از این تاریخ می توانند اینترنت خود را برای هر چند ماه دلخواه با همان قیمت ماهانه ۱۰ هزارتومان تمدید كنند. دقت کنید افزایش قیمت باید بر اساس اصول قیمت گذاری صورت بگیرد و حتما دلایل موجهی برای افزایش به مشتریان ارائه شود. این کار در هر کسب و کار باید امکان سنجی شود و با توجه به ویژگی های آن کسب و کار در صورت امکان اجرا شود پس قبل از انجام زیر و بم کار را بررسی کنید ممکن است افزایش قیمت ناگهانی در برخی کسب و کارها باعث از دست دادن مشتریان شود.
 

به جای فروش تکی، پکیج بفروشید
 

بسیاری از کسب و کارهای کوچک دچار مشکلاتی نظیر فروش فصلی، فروش تک محصولی و عواملی از این دست می شوند که این امر باعث کاهش سود کسب و کارهای کوچک می شود. برای غلبه بر این نوع مشکل صاحبان کسب و کارهای کوچک می توانند خدمات یا محصولات خود را به صورت پکیج در ازای مبلغ قابل توجهی تخفیف ارائه كنند. البته خیلی از کسب و کارها حتی نیازی به این کار هم ندارند بلکه فقط کافیست محصولات یا خدمات جانبی مرتبط با خدمات یا محصول اصلی خود را نیز ارائه دهند تا سود بیشتری نصیبشان شود. به ارائه این گونه محصولات در کنار محصول اصلی، فروش جانبی گفته می شود که گاهی اوقات سود غالب یک کسب و کار از فروش جانبی تامین می شود.
 

وسایل و تجهیزات اضافی را بفروشید یا اجاره دهید


در کسب و کارهای کوچک سعی کنید از همه چیز به صورت بهینه استفاده کنید. از فضای کسب و کار گرفته تا میز و تلفن و … . فکر کنید شما در دفتر کار خود به ۱ اتاق احتیاج دارید و ۱ اتاق دیگر به صورت غیر ضروری اشغال شده است. سعی کنید فضا را بهینه تر کنید تا آن اتاق خالی شود و آن اتاق را به فرد دیگری که کسب و کارش به کسب و کار شما ضرری وارد نمی کند اجاره دهید به این شکل هم درآمد مستقیمی از اجاره دریافتی خواهید داشت هم ممکن است برخی از مشتریانتان با مراجعه به آن کسب و کار با کار شما نیز آشنا شوند و از شما خرید کنند.
منبع: بازاريابي
 

درخواست بازدیدکننده

نام(*)

شماره تماس(*)

ایمیل(*)

نام شرکت

درخواست شما(*)